СП 2022

Левандовски: Не можам да замислам да играм меч со Русија додека тие ја напаѓаат Украина

Полска одбива да го игра баражот за Светското првенство против Русија, а нивната главна ѕвезда, Роберт Левандовски ја поддржува таа одлука. 

На 25 март во Москва, Полска треба да гостува кај Русија во полуфиналниот бараж дуел за пласман на Светското првенство, но големи се шансите тој меч да не се одигра.
 
Полската фудбалска федерација излезе со соопштение во кое вели дека нема намера да игра плеј-оф меч против Русија, а на тоа им се приклучија и Шведска и Чешка кои би можеле да бидат противници на Русите во финалето од баражот.
 
Сите три репрезентации одбиваат да играат со Русија, а таков е ставот и на Роберт Левандовски.
 
„Тоа е вистинска одлука! Не можам да замислам да играме со Русија во ситуација кога тие имаат вооружена агресија во Украина. Руските фудбалери и фанови не се одговорни за тоа, но ние не можеме да се правиме како ништо да не се случува“, вели Левандовски.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе