СП 2022

Левандовски: Не можам да замислам да играм меч со Русија додека тие ја напаѓаат Украина

Полска одбива да го игра баражот за Светското првенство против Русија, а нивната главна ѕвезда, Роберт Левандовски ја поддржува таа одлука. 

На 25 март во Москва, Полска треба да гостува кај Русија во полуфиналниот бараж дуел за пласман на Светското првенство, но големи се шансите тој меч да не се одигра.
 
Полската фудбалска федерација излезе со соопштение во кое вели дека нема намера да игра плеј-оф меч против Русија, а на тоа им се приклучија и Шведска и Чешка кои би можеле да бидат противници на Русите во финалето од баражот.
 
Сите три репрезентации одбиваат да играат со Русија, а таков е ставот и на Роберт Левандовски.
 
„Тоа е вистинска одлука! Не можам да замислам да играме со Русија во ситуација кога тие имаат вооружена агресија во Украина. Руските фудбалери и фанови не се одговорни за тоа, но ние не можеме да се правиме како ништо да не се случува“, вели Левандовски.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе