СП 2019

Лазаров: Недостатокот на квалитет да го надополниме со патриотизам

Македонија победнички тргна на Светското првенство во Германија и Данска, а најдобар стрелец во триумфот над Јапонија беше капитено, Кире Лазаров.

Лазаров со осум постигнати голови ја предводеше македонската репрезентација до почетна победа на Мундијалот.
 
„Не беше лесно како што кажува резултатот. Убаво се подготвивме за овој натпревар и тоа вроди со плод. Но педесетина минути се боревме додека да го решиме мечот. Не ми се допаднаа некои работи, кога имавме водство си земавме за право да правиме некои неодговорни шутеви, но што е тоа е. Ова е една нова репрезентација која треба да се гради и момците од натпревар во натпревар ќе созреваат. Ова е голем триумф за нас, за зголемување на самодовербата, пред се на младите ракометари“, вели Лазаров.
 
„Одиме чекор по чекор, ако некој мисли дека ќе биде лесно, не е така. Тоа е македонско размислување, кога ќе победиме, одма мислиме дека е лесно, дај боже да биде така, но мислам дека нема да е лесно со Бахреин. Тие се цврста репрезентација, играа финале против Катар на Азискиот куп, имаат добра екипа“.
 
„Сега треба да се одмориме, мислам дека и вие сте свесни дека имаме недостаток на квалитет, но тоа можеме да го надоместиме само со патриотизам и национален набој. Само со таква посветеност и желба можеме да парираме на противниците“.

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе