Лига на шампиони

Лазаров испиша историја, Нант приреди сензација и го елиминираше Кјелце

Кире Лазаров стана ракометарот со најмногу настапи во Лигата на шампионите, а Нант со 34-31 победи на гостувањето кај Кјелце и обезбеди четвртфинале. 

Лазаров дојде до бројката од 250 настапи во Лигата на шампионите со што го помина Арпад Штербик и стана ракометарот кој одиграл најмногу мечеви во елитното натпреварување.
 
Македонскиот капитен даде и значаен придонес во победата на Нант над Кјелце која значеше пласман во четвртфиналето.
 
Кјелце со 25-24 славеше во Франција, но на свој терен го положи оружјето, вечерва Нант победи со 34-31 и го продолжува настапот во Лигата на шампионите.
 
Лазаров даде четири гола, но имаше и повеќе асистенции, најдобар стрелец за францускиот тим беше Ривера со девет голови, Мин постигна осум. Кај Кјелце, Кулеш реализираше шест пати.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе