ЕП 2022

Лазаров: Горд сум на играта, но разочаран од резултатот

Селекторот Кире Лазаров смета дека македонската репрезентација не заслужила да загуби од Словенија, но е задоволен од тоа како одиграле неговите ракометари. 

Кире Лазаров за првпат како селектор ја водеше Македонија на едно големо натпреварување. Тој требаше и да игра, но поради повредата заработена на вчерашниот тренинг не може да помогне во играта.
 
Сепак, тој е задоволен од играта на неговите ракометари, но смета дека конечниот исход не требало да биде пораз.
 
„Горд сум поради начинот на кој моите момци го одиграа натпреварот, со оглед што Словенија има ракометари кои играат во најдобрите тимови во Европа. Истовремено, разочаран сум затоа што мислам дека заслуживме најмалку бод, па дури и два. Ги уморивме и надигравме, но не верувавме до крај дека можеме да ги добиеме. Пробав да ги убедам, но на крај не успеав во тоа и затоа сум разочаран“, вели Кире Лазаров.
 
„На прав пат сме и треба да продолжиме така. Треба да го заборавиме поразот и да одиграме два добри натпревари до крајот на првата фаза. Прво треба да ја добиеме Црна Гора, па потоа да мислеме и на Данска. Секој меч е тежок на големо натпреварување, но мислам дека ќе бидеме сѐ подобри и подобри. Во моментов чувството е добро, но мислам дека утре кога ќе се разбудиме ќе се чувствуваме лошо“.
 
Наредниот меч на Македонија е во сабота против селекцијата на Црна Гора.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе