Квалификации за ЕП 2022

Лазаров го објави списокот за двомечот со Данска

Новиот селектор на Македонија, Кире Лазаров го објави списокот на ракометари за престојните квалификациски натпревари за ЕП 2022 против Данска. 

Пред Македонија се два квалификациски меча против Данска, прво играме на 11. март во Скопје, додека три дена подоцна им гостуваме во Алборг.
 
Кире Лазаров го објави списокот за своето деби на слекторската позиција. Во составот се враќа Миркуловски кој ќе му биде и помошник. 
 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе