Лазаров го објави списокот со ракометари за мечевите со Египет

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров го објави списокот на ракометари на кои ќе смета за двомечот со Египет. 

Македонија на 5 и 6 ноември ќе одигра два прјателски меча со Египет во Каиро, а Лазаров за овие два натпревари повика 22 ракометари плус 10 резерви.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе