СП 2023

Лазаров го објави поширокиот список за Светското првенство

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, објави список со 35 ракометари кои ќе конкурираат за место на Светското првенство кое во јануари се игра во Полска и Шведска. 

Лазаров објави поширок список на ракометари за Мундијалот на кој играме во групата Ф заедно со Норвешка, Холандија и Аргентина.
 
Македонија шампионатот го отвора на 13 јануари против Норвешка од 20.30 часот, па на 15 јануари против Холандија играме од 18 часот, а во ист термин е и третиот меч на 17 јануари со Аргентина.
 

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе