ЕП 2020

Кузмановски: Одиме по потешкиот пат но не се предаваме, ќе дадеме сè од себе против Австрија

Македонската ракометна репрезентација загуби од Чешка и ги намали шансите за пласман во следната фаза, но борбата продолжува до крај. 

Македонија одигра одлично прво полувреме особено во одбраната, но во второто следуваше голем пад кој беше клучен за пресврт и победа над Чешка.
 
„Штета, пропуштивме голема шанса, сега одиме по потешкиот пат. Сигурно дека ќе ни биде потешко против Австрија која е домаќин, но нема да се предадеме ќе дадеме се од себе. Игравме добро во првиот дел, но потоа ни снема свежина. Дозволивме да се разиграат чешките бекови а потоа во ритам им влегоа и останатите“, изјави Кузмановски.
 
 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе