ЕП 2022

Кузмановски: Да не ги направевме тие технички грешки...

Македонската ракометна репрезентација одигра борбен меч, ѝ покажа заби на Словенија, но не успеа да ја изненади, големиот број на грешки беа причина што исходот од мечот не беше поинаков. 

Филип Кузмановски одигра добар меч, постигна пет голови и имаше впечителен настап. И нему му е јасно дека големиот број на грешки се причината за поразот.
 
„Искрено немам коментар по еден ваков натпревар. Уште сум под еуфорија. Навистина верував дека можеме да ја победиме Словенија, докажавме, само да не ги направевме тие технички грешки. Знаеме дека Лазаров ни фали и тоа беше голем наш хендикеп, но навистина се боревме, сепак самите сме виновни што загубивме. Но, главата горе, имаме уште два натпревара. Да ги поправиме тие техинички грешки, да одиграме уште поборбено, мислам дека сме многу добра репрезентација, млада екипа, трчаме 60 минути напред, назад“, рече Кузмановски.
 
„Видовме и самите дека можеме да играме и ние помладите, таа генерација што цело време се спомнува само... Не знам искрено денеска што фалеше. Треба да го анализираме натпреварот, па да коментираме. Нема простор за разочарување, имаме следен натпревар и одиме напред“.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе