Индивидуални признанија за ракометарите на Вардар

Криштопанс и Карачиќ во тимот на колото, Милосављев има една од најдобрите одбрани (ВИДЕО)

Фантастичната партија на Вардар против ПИК Сегед донесе и индивидуални признанија за дел од ракометарите.

И покрај тоа што сите ракометари одиграа одлично, посебни заслуги одат на адреса на Криштопанс и Карачиќ кои постигнаа по осум погодоци.
 
Игор Карачиќ е најдобриот плејмејкер на колото, а Даинис Криштопанс најдобриот десен бек.
 
Покрај играчите на Вардар во тимот на колото се уште и лево крило - Генсхајмер (ПСЖ), лев бек - Кулеш (Кјелце), десно крило - Јанц (Кјелце), пивот - Фабрегас (Барселона) и голман Миклер (Веспрем).
 
 
Дејан Милосављев исто така даде значаен допринос, а една од неговите одбрани се најде на третото место на топ пет листата.
 
Најдобрите пет одбрани можете да ги видите на овој ЛИНК.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе