СЕХА Ф4 БРЕСТ

Криштопанс е МВП на завршниот турнир од СЕХА лигата, четворица Вардарци во најдобриот тим

Даинис Криштопанс е прогласен за најкорисен ракометар на фајнл-фор турнирот од СЕХА лигата во Брест, а уште четири ракометари на Вардар се најдоа во најдобриот тим.

Даинис Криштопанс е најдобриот десен бек во тимот и најдобриот играч на турнирот. Тимур Дибиров ја доби наградата за најдобро лево крило, најдобар пивот е Стојанче Стоилов, а најдобар голман Дејан Милосављев.
 
Најдобриот тим на фајнл-фор турнирот:
 
Голман: Дејан Милосављев (Вардар)
Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар)
Лев бек: Дамир Бичаниќ (ППД Загреб)
Среден бек: Сандро Обрадовиќ (Мешков Брест)
Десен бек: Даинис Криштопанс (Вардар)
Десно крило: Златко Хорват (ППД Загреб)
Пивот: Стојанче Стоилов (Вардар)
Дефанзивец: Павел Хорак (Мешков Брест)
МВП: Даинис Криштопанс (Вардар)

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе