СП 2021

Костески: Многу ни значи пласманот во вториот круг

Ненад Костески кој се истакна во првото полувреме од дуелот со Чиле, вели дека многу е важно тоа што Македонија ќе игра во вториот круг на Светското првенство. 

Костески блесна на дуелот со Чиле, во првото полувреме имаше свое шоу постигнувајќи пет голови.
 
„Можам да кажам дека сум пресреќен што извојувавме победа и се пласиравме во вториот круг, тоа многу ни значи на сите, имаме уште три натпревари, со многу квалитетни репрезнтации, кои ќе ни значат. Мое видување за натпреварот е дека одигравме борбено и машки и заслужено ја извојувавме таа победа. Лично сум задоволен и од тоа што го прикажав на натпреварот. Добив доста минутажа, го дадов мојот максимум и мислам дека сме сите задоволни“, вели Костески.
 
Костески се уште нема 20 години и вели дека за него е многу значајно што уште сега настапува на сениорско Светско првенство.
 
„Нормално дека разликата е голема, сепак настапуваш за А-селекција. Ова е Светско првенство и лично многу ми значи. Мислам дека има голема разлика меѓу тие првенства што ги имам играно во младинските категории. Многу ми значи, големо искуство и ќе ја користам секоја можност која ќе ми се даде“.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе