Јубилеј од историскиот трофеј

Кометал Ѓорче Петров пред 20 години стана Европски шампион (ВИДЕО)

Поминаа точно 20 години откако ракометарките на Кометал Ѓорче Петров испишаа историја освојувајќи ја Лигата на шампионите. 

Кометал Ѓорче Петров во сезоната 2001/2002 во тогаш финален двомеч го победи Херц од Унгарија и го крена најголемиот европски клупски трофеј.
 
Македонскиот тим загуби во Унгарија со 27-25, но на реваншот на 19. мај, во преполната сала СРЦ Кале, Кометал Ѓорче Петров победи со 26-22 и стана европски шампион.
 
Во тој состав блескаше Индира Кастратовиќ која на тој меч постигна 10 голови, покрај неа во составот беа Нацева, Бујанова, Платон, Малахова, Будимир, Велкова, Кисељова, Андрушенко, Чупиќ, Дину, Калиниченко, Плшчинска, Златановска. Тренер беше, Александр Панов од Русија.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе