Сосема заслужено

Коментаторите на Арена доаѓаат во Скопје за прославата на Вардар (ФОТО)

Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ, двајцата коментатори на Арена кои со многу емоции ги пренесуваа мечевите на Вардар во Лигата на шампионите вечерва ќе бидат дел од шампионската прослава во Скопје.

МТВ оваа сезона не ги откупи правата за мечевите од Лигата на шампионите, па ракометните љубители и фановите на Вардар беа приморани да ги гледаат своите миленици на стримови или регионалниот канал Арена.

На Арена, коментаторите Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ со многу емоции ги прнесуваа натпреварите, во неколку наврати го загубија гласот поради Вардар и ги освоија симпатиите на македонската јавност.

Откако Вардар синоќа се искачи на тронот на Европа по втор пат, многумина побараа и тие да допатуваат во Скопје и да бидат дел од шампионската прослава.

Барањето на фановите е исполнето и Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ ќе бидат дел од спектаклот што ќе се случи вечерва.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе