Лига на шампиони

Кјелце преку Веспрем до финалето во Лигата на шампионите

Кјелце е првиот финалист во ракометната Лига на шампиони откако со 37-35 го победи Кјелце во првото полуфинале на фајнл-фор турнирот во Келн. 

Кјелце и Веспрем одиграа исклучително ефикасен и возбудлив натпревар кој на крајот му припадна на полскиот тим со два гола разлика.
 
Двете екипи имаа по едно свое полувреме. Првото полувреме му припадна на Веспрем кој на паузата имаше предност од 18-16, но во вториот дел Кјелце брзо ја надополни негативата, дојде до водство кое не го испушти до крајот и славеше со 37-35.
 
Морито и Шмид дадоа по осум голови за Кјелце, во составот на Веспрем по седум пати погодија Ненадиќ и Штрлек.
 
Кјелце во финалето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Кил и Барселона.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе