Големо признание за македонскиот капитен

Кире Лазаров е избран за најдобар десен бек на деценијата, Дибиров е најдобро лево крило

Македонскиот капитен, Кире Лазаров е најдобриот десен бек во изминатата деценија во изборот на реномираниот ракометен портал „Хендбол-планет“. 

Големо признание за Лазаров, тој доби 67 проценти (6.400 гласа) од гласовите и е прогласен за најдобар десен бек на деценијата. Вториот на листата беше Ласло Наѓ кој имаше само 23 проценти, трет е Алекс Душебаев со 10 проценти.
 
За најдобро лево крило е избран вардаровиот ракометар Тимур Дибиров, а најдобар голман е поранешниот Вардарец, Арпад Штербик.
 
Тим на деценијата:
 
Голман: Арпад Штербик
Лево крило: Тимур Дибиров
Лев бек: Микел Хансен
Среден бек: Домагој Дувњак 
Десен бек: Кире Лазаров
Десно крило: Лук Абало
Пивот: Бјарте Мирхол
Најдобар дефанзивец: Виран Морос

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе