ЕХФ Куп

Катастрофално второ полувреме, Металург се враќа од гостувањето кај Горење со пет негатива

Металург загуби на гостувањето во Словенија против Горење со 24-19 во третото коло од ЕХФ купот, клубот од Автокоманда одигра катастрофално второ полувреме.

Металург на реваншот пред своите фанови следната недела ќе треба да надополни пет гола негатива доколку сака да игра во групната фаза од ЕХФ купот. Клубот од Автокоманда одигра катастрофално второ полувреме против Горење и од гостувањето во Словенија се враќа со пораз од 24-19.

Избраниците на Кастратовиќ беа подобар противник во првиот дел, имаа и позитива од три гола, а на полувреме се замина со резултат 10-11.

Сепак, Металург лошо го отвори второто полувреме, постигна само два гола за 16 минути, па Горење со серија од 5-0 се одлепи на 19-13. Металург се обиде да се врати во игра, но домаќините не попуштија и на крајот триумфираа со 24-19.

Мартин Серафимов со четири погодоци беше најдобар стрелец во редовите на Металург, Марио Танкоски, Марјан Мариќ и Милан Поповиќ постигнаа по три гола.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе