Легендата на Вардар

Карачиќ со многу емоции: Ни беше тешко да го играме овој меч, плачевме кога нè претставуваа!

Игор Карачиќ е легенда на Вардар, ракометарот кој во црвено-црниот дрес се изгради како голем играч со многу емоции ги игра последните натпревари за македонскиот шампион. 

Вечерва беше псоебен натпревар за Вардар, последен во ерата на Сергеј Самсоненко во Лигата на шампионите во Скопје. Ракометарите за последен пат ја почувствуваат големата бучава во салата „Јане Сандански“ и остварија фантастичен резултат против ПИК Сегед.
 
„Вечерва ни беше многу тешко да го одиграме овој меч, уште на почетокот плачевме додека беше претставувањето. Не бев ни свесен што се случува, пред нашата публика во нашата сала“, со многу емоции зборува Игор Карачиќ.
 
Ние, овие момци треба да останеме запишани во историјата на Вардар како момци со голем карактер и со срце, такви какви што и треба на Македонија“.
 
„Благодарам сум и на нашиот тренер, не беше лесно да се наследи Раул. Влезе во тежок период и направи многу силен тим. Направи добра атмосфера, се направи како што треба, даде еден карактер повеќе и му благодариме за тоа“.
 
„Одиме понатаму, не да го браниме резултатот, туку одиме на победа. Овие момците заслужуваат да играат на фајнл-фор“.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе