По новиот рекорд кој го постави Македонецот

Јиха веднаш испрати честитка: Нема друг шутер како Лазаров, го заслужува ова!

Филип Јиха веднаш испрати честитка до Кирил Лазаров откако Македонецот испиша историја и стана најдобар стрелец на фајн-фор турнирите

Кирил Лазаров имаше извонредно издание против ПСЖ и со осум погодоци беше еден од најзаслужните за сензацијата која ја приреди Нант во првото полуфинале. Со оваа партија Македонецот испиша и историја откако со 57 погодоци стана најдобриот стрелец на фајнл-фор турнирите.

Тој го надмина постигнувањето на Филип Јиха и Момир Илиќ, а Чехот веднаш испрати честитка.

„Кирил апсолтно заслужува да биде на врвот, тој е брилијантна личност и играч. Нема друг шутер како Лазаров” – истакна Јиха.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе