Суперлига

Извлечени се групите за ракометната Суперлига

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени групите за новата сезона во ракометната машка Суперлига. 

ФОТО: РФМ
Лигата во новата сезона ќе брои 16 екипи, од нив Вардар и Еурофарм Пелистер ќе се приклучат во плејофот поради настапот во СЕХА лигата.
 
Останатите 14 на денешната ждрепката беа поделени во две групи.
 
Група А: Струга, Јуниор Кисела Вода, Астраион Хендбол, Голден Арт - КЛ7, Охрид, Радовиш и Пролет 62
 
Група Б: Прилеп, Металург, Работнички, Младост Богданци, Тиквеш, Бутел, Еурофарм Пелистер 2
 
 
 
 

Легенда под Главна слика

ФОТО: РФМ

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе