Супер Глоуб

И во вториот обид Вардар остана без финале на Супер Глоуб, пораз од Кил

Вардар и во второто учество на Супер Глоуб не успеа да го помине полуфиналето, овој пат загуби од Кил со 34:30.

Европскиот шампион не беше на своето ниво, Вардар одигра лош меч, особено во второто полувреме и на крајот заслужено е елиминиран во полуфиналето.

Натпреварот почна добро, Вардар имаше предност и од три голови разлика, 14:11 но тука застана. Кил направи серија од 6:1 и го сврте мечот, на полувремето замина со предност од 19:17.

Во второто полувреме Вардар ја покажа сета своја немоќ, а големи заслуги за тоа имаше и голманот на Кил, Ландин кој фати неколку фантастични топки во серија и го откажа македонскиот тим.

Во еден момент Вардар губеше и со двоцифрена негатива, но до крајот направи серија на погодоци и само се спаси од дебакл. Дојде до пораз од четири голови разлика, 34:30.

Крилата на Вардар беа најефикасни, Дибиров, Шишкарев и Чупиќ постигнаа по пет голови. Нашиот тим немаше одговор за Билик кој даде девет погодоци, Екберг постигна шест.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.