СП 2021

И ИХФ ја соопшти веста: Македонија на местото од Чешка ќе игра на Светското првенство (ФОТО)

Интернационалната ракометна федерација потврди дека Македонија ќе биде дел од Светското првенство на местото од Чешка. 

Чешка денеска го откажа настапот на Светското првенство, а Македонија како прва резерва патува во Египет.
 
ИХФ го потврди ваквиот развој на настаните: „Македонија ќе ја замени Чешка на 27то Светско првенство откако по неколкуте позитивни резултати од ковид-19 тестовите пред патувањето за Египет, Чешка го откажа настапот“.
Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов се заблагодари на официјалната покана од ИХФ и рече дека македонската селекција е комплетно подготвена да ја замени Чешка на Светското првенство.

РФМ 🇲🇰 го потврди учеството на СП Египет 🇪🇬 !!! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰👍👍👍 Сениорската репрезентација ќе настапи во група со репрезентациите на Египет🇪🇬, Шведска🇸🇪 и Чиле🇨🇱

Posted by Ракометна Федерација на Македонија - официјална страница on Tuesday, 12 January 2021

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе