СП 2019

Хрватска подобро игра „седум на шест“, Македонија има -5 на полувремето

Македонската ракометна репрезентација губи со 16:11 од Хрватска по првото полувреме во натпревар во кој и двете селекции играат со тактика „седум на шест“.

Интересен меч од тактичка гледна точка играат Раул Гонзалес и Лино Червар, и двајцата стратези во нападот играат со седум ракометари.

Хрватска подобро се снаоѓа во нападот и по првите 30 минути има предност од 16:11.

Дејан Манасков со пет голови е најефикасниот во нашиот состав, кај Хрватите Игор Карачиќ постигна четири голови.

Хрватскиот голман Шего има одлична партија, одбрани седум пати, од кои повеќето беа зицери. Ристовски фати три топки.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.