СП 2019

Хрватска подобро игра „седум на шест“, Македонија има -5 на полувремето

Македонската ракометна репрезентација губи со 16:11 од Хрватска по првото полувреме во натпревар во кој и двете селекции играат со тактика „седум на шест“.

Интересен меч од тактичка гледна точка играат Раул Гонзалес и Лино Червар, и двајцата стратези во нападот играат со седум ракометари.

Хрватска подобро се снаоѓа во нападот и по првите 30 минути има предност од 16:11.

Дејан Манасков со пет голови е најефикасниот во нашиот состав, кај Хрватите Игор Карачиќ постигна четири голови.

Хрватскиот голман Шего има одлична партија, одбрани седум пати, од кои повеќето беа зицери. Ристовски фати три топки.

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.