СП 2019

Хрватска подобро игра „седум на шест“, Македонија има -5 на полувремето

Македонската ракометна репрезентација губи со 16:11 од Хрватска по првото полувреме во натпревар во кој и двете селекции играат со тактика „седум на шест“.

Интересен меч од тактичка гледна точка играат Раул Гонзалес и Лино Червар, и двајцата стратези во нападот играат со седум ракометари.
 
Хрватска подобро се снаоѓа во нападот и по првите 30 минути има предност од 16:11.
 
Дејан Манасков со пет голови е најефикасниот во нашиот состав, кај Хрватите Игор Карачиќ постигна четири голови.
 
Хрватскиот голман Шего има одлична партија, одбрани седум пати, од кои повеќето беа зицери. Ристовски фати три топки.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе