ЕП Хрватска 2018

Хрватска отвори моќно, домаќинот ја потопи Србија на стартот (ВИДЕО)

Хрватска го имаше посакуваниот влез на Европското првенство, ракометарите на Лино Червар одиграа одличен натпревар и со 32:22 ја победија Србија.

Големото соседско дерби помеѓу Хрватска и Србија заврши со очекуваниот епилог, домаќините одиграа меч на највисоко и го срушија вечниот ривал со десет голови разлика.
 
Хрватска постојано имаше водство, но во голем дел од првото полувреме Србија добро се држеше, во 25. минута беше 10:9 за домаќините кога почнаа серија од 4-0 за на одморот да заминат со предност од 14:9.
 
Во второто полувреме иста слика на теренот, Хрватска доминираше, функционираа речиси сите позиции на теренот, особено крилните од каде Штрлек и Хорват ја полнеа мрежата на Србија.  Хрватите имаа тотална контрола на натпреварот и на крајот заслужено славеа со 32:22.
 
Лука Степанчиќ имаше фантастичен натпревар со шест голови од шест шутеви, исто толку погодоци запиша и Штрлек. Во првото полувреме одличен беше и Лука Циндриќ кој заврши со четири од четири, а голем доприност даде и Игор Карачиќ кој даде два гола, но имаше неколку фантастични асистенции. Во селекцијата на Србија Ненадиќ постигна шест голови.
 
Црна дамка за Хрватите беше повредата на Домагој Дувњак во финишот од натпреварот, со помош од соиграчите мораше да го напушти теренот, а не престана да поткривнува ниту по крајот на мечот.
 
 
 
 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе