Инцидент во кој нашиот ракометар беше во главна улога

Хрватот Блажевиќ му ја расцепи главата на Манасков во унгарското дерби! (ВИДЕО)

Веспрем го загуби купот од ПИК Сегед, а Дејан Манасков заработи расекотина на главата на овој натпревар.

Следниот противник на Вардар, ПИК Сегед славеше со 28:27 против Веспрем во финалето од Купот на Унгарија. На натпреварот се случи инцидент во кој Дејан Манасков беше во главна улога.
 
Македонското крило не даде гол на овој меч, но заработи исекотина на главата по што настана мешаница меѓу двете екипи. 
 
Ален Блажевиќ со лакт го удри Манасков во глава и му го раскрвари челото на Македонецот. Потребно беше време за нашиот ракометар да се смири.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе