ЕП 2020

Херојска партија на Карачиќ, Хрватска во драматичен меч ја победи Германија

Хрватска и Германија одиграа исклучително драматичен меч кој го добија коцкестите со 25:24 и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство, најдобар на теренот беше Игор Карачиќ кој постигна седум гола.

Германците водеа во текот на речиси целиот натпревар, а на крајот Хрватска се радуваше на победа.
 
Германија доминираше на теренот во најголемиот дел од мечот, неколку пати имаше предност и од пет гола разлика, по првиот дел водеше со 14:11.
 
Одлично го почнаа и второто полувреме, но како натпреварот се ближеше до крајот така Хрватска полека се враќаше во мечот и ја топеше предноста на Германците.
 
Германија имаше водство од 24:23, последните два гола ги постигнаа Хрватите и дојдоа до победа од 25:24.
 
Одбраната го реши мечот иако голманите на Хрватска имаа лош ден, Шего беше лош ако се суди по неговите перформанси во целиот меч, но на крајот одбрани напад за израмнување на Германија и голем дел од заслугите за победата од на негова адреса.
 
Херојот на Хрватска беше легендата на Вардар, Игор Карачиќ кој постигна седум голови, пет реализираше Дувњак. Кај Германците Генсхајмер, Кастенинг, Рајхман и Вебер постигнаа по четири гола.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе