Најинтересните моменти од натпреварот

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Македонските ракометари имаа отворање какво што посакуваа, во петтиот настап на Европските прв пат влегуваме со триумф и тоа против бронзената во светот, Словенија. Тоа сега нѐ тера да размислуваме на добар пласман, но играчите знаат дека треба да останеме земја и да продолжиме со мирна глава и жешко срце.

Ова се најинтересните моменти од денешната победа над Словенија и убавата акција за гол на Филип Талески:

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе