РК Вардар

Георгиевски: Мотор е силен противник, ова е важен натпревар за нас

По победата над Елверум во Лигата на шампионите, Вардар има нов предизвик, овој пат во СЕХА лигата се среќава со Мотор Запорожје. 

Фото: Денис Дуковски / РК Вардар1961
Георгиевски смета дека иако станува за меч од СЕХА лигата, натпреварот е важен за самодовербата на Вардарци, а Мотор е квалитетен тим за кој мора добра подготовка.
 
„Ни следува натпревар со Мотор Запорожје во друго натпреварување. Ова е тежок период, бидејќи месецов одигравме доста натпревари. Знаевме дека ќе биде вака, го очекувавме овој период, но како и за нас така и за другите е исто. Постојано сме во подготовки, тренинзи, патувања, натпревари“, вели Георгиевски. 
 
„Мотор е сериозен ривал, кој игра добро во Лигата на шампиони и се наоѓа на 3.место во својата група. Од она што можевме да го видиме, се работи за екипа која трча многу и постигнува голови. Квалитетен ривал, која може да ни биде и потенцијален ривал во осминафиналето во Лигата на шампиони. Може секој да ни биде ривал. Мора добро да се подготвиме. Се работи за СЕХА-лига, но секој натпревар има своја тежина и секоја победа носи поголема самодоверба и подобра атмосфера. Ова е важен натпревар за нас и се надевам дека добро ќе се подготвиме и ќе дојдеме до поволен резултат“. 

Легенда под Главна слика

Фото: Денис Дуковски / РК Вардар1961

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе