Македонија - Словенија

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија.

Македонија тешко го почна мечот, првиот гол од игра го постигнавме дури во 13. минута од натпреварот, претходно Кире Лазаров со два гола од пенал не одржуваше во игра.

Голманот на Словенија Скок беше голема пречка за нашите ракометари во најголем дел од првото полувреме, нанижа дури 10 интервенции.

Словенија ја имаше предноста во речиси целиот меч, клучниот потег на Раул беше повлекувањето на Борко Ристовски и ставањето на Никола Митревски кој имаше фантастични итнервенции, вкупно седум кои и донесоа реми на Македонија.

Кире Лазаров со пет гола е најефикасен наш ракометар во првото полувреме, Манасков има два, по еден Стоилов, Талески, Филип Лазаров и Прибак.

 

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе