Македонија - Словенија

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија.

Македонија тешко го почна мечот, првиот гол од игра го постигнавме дури во 13. минута од натпреварот, претходно Кире Лазаров со два гола од пенал не одржуваше во игра.

Голманот на Словенија Скок беше голема пречка за нашите ракометари во најголем дел од првото полувреме, нанижа дури 10 интервенции.

Словенија ја имаше предноста во речиси целиот меч, клучниот потег на Раул беше повлекувањето на Борко Ристовски и ставањето на Никола Митревски кој имаше фантастични итнервенции, вкупно седум кои и донесоа реми на Македонија.

Кире Лазаров со пет гола е најефикасен наш ракометар во првото полувреме, Манасков има два, по еден Стоилов, Талески, Филип Лазаров и Прибак.

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

Литературните дејци отсекогаш биле предвесници на некое ново време. Немале натприродна моќ да ја предвидат иднината.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.