СП 2019

Франција е пресилна за Србија

Светскиот шампион Франција со одлична игра во второто полувреме убедливо ја победи Србија со 32:21.

Србија и пружи отпор на Франција во првото полувреме, но во вториот дел Французите покажаа кој е кој во моментов во ракометот.
 
Натпреварот беше изедначен на почетокот, а на одморот се замина со предност на Франција од три разлика 15:12. Но во вториот дел беше поинаку, Србите постигнаа само девет голови за разлика од Французите кои дадоа 17 за победа од 32:21.
 
Најефикасни во составот на Франција беа Ремили и Фабрегас со по пет голови, кај Србите Радивојевиќ даде шест погодоци.
 
Претходно во оваа група Германија го растури Бразил со 34:21, а Русија беше подобра од Кореја со 34:27.
 
Денеска се играа и натпревари од групата Ц, Данска немаше милост за Тунис, победи со 36:22, Норвешка беше уште поубедлива против Саудиска Арабија победувајќи со 40:21, најголемото изненадување го направи Чиле кој со 32:24 ја совлада Австрија.
 

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе