Филип Лазаров е позитивен на коронавирус

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец и сегашен член на германскиот Ратинген, Филип Лазаров е позитивен на ковид-19. 

Лазаров за Германија тргнал со негативен тест од Македонија, но според германските медиуми тој најверојатно се заразил од патник во авионот со кој летал.
 
Тој пред неколку дена добил мејл дека во летот во кој бил имало патник кој е позитивен на коронавирус, но немало потреба да направи тест доколку не седел до него.
 
Македонскиот ракометар и покрај тоа направил тест и резултатот му бил позитивен.
 
Во моментов Лазаров е во самоизолација, ќе му биде направен уште еден тест со цел да се потврди резултатот. Тој нема симптоми.
 
Клубот им направил тестирање и на другите ракометари, но од нив никој не бил заразен, по што тие заминале на подготовки во Холандија.

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе