Веспрем оди во Келн

Феноменален гол на Дејан Манасков, летна по топката и ја смести во мрежата на Фленсбург (ВИДЕО)

Веспрем и по втор пат го совлада Фленсбург и стана првиот патник на фајнл-фор турнирот во Келн, а Дејан Манасков го постигна најинтересниот гол на натпреварот.

Веспрем го победи Фленсбург со 29:25 и обезбеди место на завршниот турнир во Келн.
 
Дејан Манасков постигна прекрасен погодок, многумина помислија дека топката е загубена, но тој скокна по неа и ја смести во мрежата на Фленсбург.
 
Погодокот им се допадна и на медиа тимот на ЕХФ, па го извадија како посебно видео на социјалните мрежи.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе