СЕХА лига

Еурофарм со висок пораз се враќа од Унгарија, Веспрем изгледаше моќно

Веспрем му врати на Еурофарм за поразот во Битола, унгарскиот тим денеска победи со двоцифрена разлика 35:24. 

Еурофарм Работник доживеа тежок пораз на гостувањето кај Веспрем. Дека го очекува лоша вечер македонскиот тим виде уште на стартот. Веспрем на почетокот направи предност од 6-0, а Битолчани првиот гол го дадоа во деветата минута.
 
На полувремето се замина со предност од 17:10 за Веспрем. Во второто полувреме домаќинот само ја зголемуваше предноста за на крајот да слави со 35:24.
 
Петровски со четири гола беше најефикасен во составот на Еурофарм, по три постигнаа Ојлески, Радовиќ, Јотиќ и Остроушко. Кај Веспрем Гајиќ и Нилсон постигнаа по пет, Манасков даде четири.
 
Ова беше претпоследен меч од групната фаза во СЕХА лигата за Еурофарм, во последното коло му гостува на Спартак Москва.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе