СЕХА лига

Еурофарм со висок пораз се враќа од Унгарија, Веспрем изгледаше моќно

Веспрем му врати на Еурофарм за поразот во Битола, унгарскиот тим денеска победи со двоцифрена разлика 35:24.

Еурофарм Работник доживеа тежок пораз на гостувањето кај Веспрем. Дека го очекува лоша вечер македонскиот тим виде уште на стартот. Веспрем на почетокот направи предност од 6-0, а Битолчани првиот гол го дадоа во деветата минута.

На полувремето се замина со предност од 17:10 за Веспрем. Во второто полувреме домаќинот само ја зголемуваше предноста за на крајот да слави со 35:24.

Петровски со четири гола беше најефикасен во составот на Еурофарм, по три постигнаа Ојлески, Радовиќ, Јотиќ и Остроушко. Кај Веспрем Гајиќ и Нилсон постигнаа по пет, Манасков даде четири.

Ова беше претпоследен меч од групната фаза во СЕХА лигата за Еурофарм, во последното коло му гостува на Спартак Москва.

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.