СЕХА лига

Еурофарм Работник запиша нов пораз, Мешков Брест си отиде со победа од Битола

Еурофарм Работник запиша уште еден пораз во СЕХА лигата, во ефикасен меч загуби од Мешков Брест со 35:32. 

По поразот од Вардар, Мешков Брест се пресели во Битола каде имаше дуел од СЕХА лигата со Еурофарм Работник. Белорускиот тим овој пат се израдува и со половичен успех со оди од Македонија.
 
Тие добро го отворија мечот, поведоа со 3-0, но Еурофарм Работник се врати, неколку пати го изедначуваше резултатот, а на полувремето битолскиот тим имаше еден гол негатива 17:18. Но во второто полувреме Мешков Брест имаше потполна контрола на мечот и на крајот заслужено победи со 35:32.
 
Ловро Јотиќ со осум гола беше најефикасен во составот на Еурофарм, Ојлески постигна шест, Граџан пет. Николче Митревски имаше 15 одбрани. Ваилупау со 14 голови беше незадржлив кај Мешков Брест.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе