Еурофарм Работник водеше со пет разлика на полувреме и успеа да изгуби од Савехов

Еурофарм Работник беше на пат да ја оствари првата победа во Лигата на шампионите, водеше со пет голови разлика по првото полувреме и на крајот загуби од Савехов со 25:24.

По добрата игра против Спортинг Лисабон, Еурофарм Работник отпатува со амбиција да победи на гостувањето кај Савехов кој по квалитет е значително послаб тим од португалскиот.

И работите се одвиваа одлично на почетокот, Битолчани доминираа во првиот дел и по 30 минути игра имаа водство од 15:10.

Момците на Алушовски како веќе да почнаа да ја слават победата, во вториот дел влегоа опуштено, домаќинот многу брзо ја стигна негативата од пет голови и потоа држеше водство кое дојде и до три разлика за Елверум.

Работник во второто полувреме постигна само девет голови, прими 15 и на крајот го загуби мечот со 25:24.

Најефикасен во составот на македонскиот тим беше Ловро Јотиќ со осум голови, по три постигнаа Маџовски и Ѓукиќ.

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.