Познати учесниците за новата сезона во ЛШ

Еурофарм Работник ќе игра во Лигата на шампионите, Металург извиси

Македонија и во следната сезона ќе има два претставници во Лигата на шампионите, но овој пат наместо Металург вајлд-карта доби битолскиот тим Еурофарм Работник.

ЕХФ денеска ја објави листата на учесници во Лигата на шампионите за следната сезона. Трофејот ќе го брани Вардар и тој е еден од носителите на А или Б групите.
 
Вториот наш претставник овој пат ќе биде Еурофарм Работник кој покрај во СЕХА лигата, му го зема местото на Металург и во Лигата на шампионите.
 
Во четврток, на 27. јуни од 18 часот во Виена ќе се одржи ждрепката. Првото коло од новата сезона ќе се одигра од 11 до 15 септември.
 
Група А и Б: Вардар, Загреб, Алборг, Барселона, Фленсбург, ПСЖ, Веспрем, Мешков Брест, Елверум, Кјелце, Порто, Целје, Мотор Запорожје, Кил, Пик Сегед, Монпелје.
 
Група Ц и Д: Кокс, Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Савехоф, Шафхаузен, Татран Прешов, ГОГ, Бидасоа, Еурофарм Работник, Висла, Спортинг Лисабон, Кристијанштад.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе