ЕХФ Европска лига

Еурофарм Пелистер директно во групите од Европската лига, Металург и Бутел ќе играат квалификации

Европската ракометна федерација објави кои екипи ќе играат во групната фаза од новата Европска лига, а кои ќе се борат за место во неа преку квалификациите. 

Македонија ќе има три претставника во ова натпреварување, а само Еурофарм Пелистер директно ќе се најде во групната фаза. Покрај нив квалификации нема да играат и Адемар Леон, Ним, Магдебург, Татабања, Висла Плоцк, Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Кадетен Шафхаузен, Татран Прешов, Алингсас и Бешикташ.
 
Металург не само што е директно пласиран во групната фаза, туку ќе мора да помине две квалификациски кола за да дојде до Европската лига. Истиот пат ќе треба да го помине и тимот на Бутел.

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе