РК Вардар

Емотивно збогување на Гедбан: Со Вардар го остварив сонот, имам спомени за цел живот!

Голманот Калифа Гедбан преку социјалните мрежи се збогува со Вардар, вели дека никогаш нема да ги заборави деновите поминати во црвено-црниот клуб кој му овозможи да ги достигне најголемите ракометни успеси. 

Гедбан две години бранеше во Вардар, беше дел од втората титула на црвено-црните во Лигата на шампионите, успех кој е сон за секој играч. 
 
Денеска сакам да изразам благодарност за изминатите две години во РК Вардар, да се биде дел од овој голем тим покрај најдобрите ракометари во светот беше остварување на сонот, да се освои Лигата на шампионите, СЕХА лигата и македонската лига беа најдобрите моменти во мојот живот, спомени кои никогаш нема да ги заборавам“, вели Гедбан.
 
„Ти благодарам Вардар што ми даде шанса да го развејам знамето на мојата земја на најголемата сцена во ракометот и да ги постигнам невозможното“.
 
„Големо благодарам за сите мои соиграчи кои беа покрај мене и ме примија одлично, направија да се чувствувам како дома, особено благодарам за легендата Стојанче Стоилов, не можете да го спомнете Вардар без да го ставите и неговото име напред. Капитен и лидер и голем пријател, исто така големо благодарам до фановите од кои бев добро прифатен и беа фантастични цело време, без нив Вардар не можеше да дојде до успехот бидејќи тие влеваа страв кај секој тим кој ќе влезеше во салата и секогаш не бодреа и ни даваа поддршка дури и во најтешките моменти“.

 
 
 
View this post on Instagram

Today i want to express my gratitude and appreciation for past two years in @VardarRK , it was dream come true to be part of this great team alongside the best players of the world, Winning the Champions league and Seha league and Macedonian League was highlight of my life, a memory that will never forget. Thank you Vardar for giving me chance to flight the Flag of my country in the most biggest stage in handball and achieving the impossible. Big thanks to all my teammates who was beside me alongside and welcomed me and made me feel home, Speacialy the Legend @sstole555 who you can't mention Vardar without putting his name in the front. Captain and leader and great friend, also big thanks to the fans that welcomed me and was wonderful all this time, without them Vardar couldn't achieve this success as they put fear in every team enter the hall and they always chearing and pushing even in the worst moments. Big thanks also to @abskysportsagency and @nazihajlani for been there all the way from beggining to the end of my journey. Thank you Vardar and thank you Macedonia.

A post shared by khalifa_Ghedbane (@khalifa_ghedbane22) onJul 10, 2020 at 6:29am PDT

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе