МЕТАЛУРГ ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА

ЕХФ пресуди: Обрадовиќ без отштета може да потпише за Висла!

ЕХФ го реши случајот на Немања Обрадовиќ, ракометарот може слободно да биде регистриран за Висла Плоцк без притоа Металург да добие отштета.

Немања Обрадовиќ е слободен играч и може да потпише за Висла Плоцк, вака пресуди арбитражната комисија на ЕХФ.
 
Немања Обрадовиќ во Металург дојде во сезоната 2016/17 и потпиша договор „еден плус еден", односно една година, со можност за продолжување на уште една.
 

Токму таа можност за продолжување на уште една е спорната. Металург смета дека има важечки договор со ракометарот, а Обрадовиќ и Висла тврдат дека нема бидејќи втората година не му е обврзувачка.

 
Спорот го решаваше ЕХФ која донесе одлука во полза на Висла Плоцк и Немања Обрадовиќ.
 
Обрадовиќ минатата сезона беше најдобриот ракометар на Металург, но во февруари 2017 потпиша за Висла Плоцк без тие да преговараат со македонскиот клуб. 
 
Висла Плоцк нудеше 10.000 евра отштета, Металург бараше пет пати повеќе, па на крајот ЕХФ пресуди. Металург го загуби ракометарот, а нема да добие ниту евро за него.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе