Лига на шампиони

ЕХФ потврди: Вардар има загарантирано место во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави клубовите кои ќе играат во Лигата на шампионите во следната 2021/22 сезона и оние кои сакаат дополнително да им биде одобрено место. 

Со рангирањето на националните првенства според ЕХФ-коефициентот, Македонија е во деветте земји кои имаат сигурни претставници во Лигата на шампионите и оттука, денешната објава на ЕХФ е само формализирање на правото на нашиот првак, Вардар, да игра во елитата. 
 
Покрај него уште девет екипи имаат фиксни места меѓу 16-те, шампионот и вториот во Германија (Кил и Фленсбург), како водечка европска сила и прваците на земјите рангирани до деветто место (ППД Загреб, Алборг, Барселона, ПСЖ, Пик Сегед, Кјелце и Порто).
 
Преостанатите шест места во ЛШ ќе им бидат доделени на екипи кои побарале „валјд-карта“ или како што го нарекуваат во ЕХФ „апгрејд“, односно надградба на статусот од Европската лига, во Лигата на шампионите. За тоа конкурираат 12 екипи, а меѓу нив не е Еурофарм Пелистер, кој, на пример, лани побара да биде вметнат во елитата, но не доби зелено светло.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by EHF Champions League (@ehfcl)

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе