Херојот се врати дома

Долово ги поздрави шампионите Милосављев и Периќ (ФОТО)

Српското село Долово го поздрави својот херој, освојувачот на Лигата на шампионите со Вардар, Дејан Милосављев.

Најдобриот голман во Лигата на шампионите за минатата сезона, освојувачот на круната со Вардар, Дејан Милосављев заедно со тренерот на голманите Дејан Периќ беа во српското село Долово кое под градот Панчево.
 
Жителите на селото, пред се управата и играчите на РК Долово, како и градоначалникот на Панчево го поздравија нивниот херој Милосављев кој доби и плакета од градот за големиот успех.
 
Голманот ги издрадува неговите фанови, подели автограми и застана меѓу стативите да им одбрани по некој удар.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе