Оваа титула е подрага од претходната

Дибиров: Можеби има поквалитетни екипи од нас, но никој нема поголемо срце

Тимур Дибиров вели дека оваа титула му е подрага од претходната поради начинот на кој ја изборија.

Вардар втор пат во три години е европски шампион. Тимур Дибиров и неговите соиграчи ги надминаа сите проблеми и повторно се искачија на ракометниот покрив на Европа.

„Имам желба оваа сезона никогаш да не заврши, да трае 365 дена. Многу сме среќни, вакво чувство имаш еднаш во животот. Оваа титула можеби ни е и подрага од онаа првата. Зборуваме дека Кил е институција, Барселона е институција, но ние од три пати освоивме две титули, не знам кој друг може тоа да го направи“, вели Тимур Дибиров.
 
„Нозете сами нè носеа, требаше да бидеме уморни бидејќи синоќа подоцна го завршивме натпреварот со Барселона, тие имаат и поголем ростер, но ние едноставно летавме по теренот. Можеби има тимови што се подобри во ракомет од нас, но никој нема поголемо срце“.

Ристе Ѓорѓиевски,
специјално од Келн за МКД

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе