Лига на шампиони

Дибиров: Мечевите против Кјелце се класика, секогаш е тензично и интересно, одиме на победа

Вардар утре игра натпревар од Лигата на шампионите, во салата „Јане Сандански“ гостува лидерот во групата, Кјелце, Тимур Дибиров ветува борба за победа против силниот противник. 

По речиси еден месец пауза, Вардар има нов предизвик во Лигата на шампионите, утре (четврток) од 18:45 часот, македонскиот тим игра против Кјелце.
 
„Натпреварите меѓу Вардар и Кјелце веќе се како ракометна класика, затоа што многу е тензично, секогаш интересно, со неизвесен резултат. Очекуваме ист таков меч и тука во Скопје. Сега не се плашиме поради тоа што немавме натпревари повеќе време, затоа што тој со Фленсбург покажа дека нема многу голема разлика и дека можеме добро да се носиме со тоа“, вели Дибиров.
 
„Кјелце е екипа, за која е многу тешко да се подготвите. Имаат многу креативни играчи, како Карачиќ, Душебаев, многу добри пикери, како Каралек и Турна. Нормално, со одличен тренер. Знаеме дека ќе биде тешко, но нашата шанса е дома да прикажеме борба, да играме 60 минути и ќе видиме што ќе даде тоа. Верувам во нашата екипа, бидејќи ние губиме или победуваме, секогаш излегуваме на еден натпревар со самодоверба и знаеме дека секогаш имаме шанси да победиме. Очекувам и овој пат да биде исто“.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе