Лига на шампиони

Дибиров ќе биде тешко со Сегед, но не се предаваме

Тимур Дибиров знае дека утре Вардар го очекува тешка пресметка на гостувањето кај Пик Сегед, но црвено-црните не се предаваат против ниту еден противник. 

По одличниот старт во Лигата на шампионите, Вардар почна да реди пораз. Утре тимот на Вујовиќ има нов предизвик, гостување кај Пик Сегед. Унгарците се тежок тим за прекинување на лошата серија, но Дибиров вели дека нема предавање.
 
„Што се однесува до Сегед мислам дека ќе биде тежок натпревар, но ние сакаме да дојдеме до победа. Знаеме дека ни недостигаат бодови. Очекувам машки и многу сериозен натпревар. Ќе биде тешко, тоа е сигурно, но ние не сакаме предвреме да се предадеме и одиме таму да победиме“, изјави Дибиров. 
 
Слично размислува и другото крило, Гоце Георгиевски.
 
„Нè очекува еден тежок противник, многу добро познат за нас. И минатата сезона одигравме два тесни натпревара со нив, на двата меча нè победија и мислам дека и оваа сезона ќе бидат слични натпреварите, неизвесни. Квалитетна екипа се, ние се подготвуваме, гледаме видео-анализи. Во неделата одиграа еден добар натпревар со Веспрем, пред се во одбраната. Одиме таму да се надигруваме со нив, без бело знаме. Знаеме какви поединци имаат, добро ги анализиравме и мислам дека имаме шанса. Тие секогаш играат против нас со голем мотив, па ќе биде тежок натпревар, но мислам дека ќе не послужи среќата за поволен резултат“, вели Гоце Гергиевски.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе