СЕХА лига

Дибиров го торпедираше Нексе, Вардар со победа се враќа од Нашице

Тимур Дибиров со 12 голови го предводеше Вардар до победа од 31:30 на гостувањето кај Нексе, Борко Ристовски го имаше своето деби во овој состав на шампионот. 

Вардар ја доби првата четвртфинална битка против Нексе, црвено-црните славеа со 31:30 на гостински терен и направија голем чекор кон фајнл-фор турнирот во Задар.
 
Тимур Дибиров имаше блескава партија, даде 12 голови од исто толку шутеви, солидно деби имаше Борко Ристовски кој му се врати на Вардар и по трет пат го облече дресот на македонскиот клуб.
 
Реваншот меѓу Вардар и Нексе се игра на 15. март во „Јане Сандански“ со почеток од 20:15 часот.
 
Во првото полувреме Нексе постојано водеше, Вардар ја бркаше негативата и на одморот успеа да замине со нерешени 15:15.
 
Во вториот дел Нексе на неколку пати имаше предност и од највисоки четири гола разлика, но последните минути од мечот му припаднаа на Вардар. Тимот на Алушовски направи серија од 6-1 и дојде до водство кое го задржа до самиот крај.
 
Дибиров со 12 голови беше најдобар поединец на мечот, шест гола даде Скубе, по четири постигнаа Горбок и Шишкарев. Борко Ристовски имаше седум одбрани. Во тимот на Нексе најдобар беше Пешиќ со седум голови.

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе