Денис Tот, ракометар од Хрватска, претепан е во Скопје, се бори за живот

Хрватскиот ракометен интернационалец од клубот Бутел се бори за живот во една од скопските болници, откако бил претепан вчера во Скопје. Од клубот потврдија дека Тот се наоѓа во критична состојба и дека е претепан, но не кажуваат повеќе детали. Хрватски медиуми пишуваат дека Тот е претепан во ноќен клуб, а дека снимките се избришани.

Според неофицијалните информации, Тот има бројни повреди по целото тело, многу фрактури и најверојатно е удиран со тапи предмети, но и со раце и нозе.

За повредите на Денис, потврда стигна и од неговиот брат Борис Тот кој игра во Холандија. Родителите се на пат за Скопје. Немаме премногу информации за тоа што се случи, кусо соопшти братот на повредениот ракометар.

Хрватските медиуми со големо внимание информираат за овој случај.

Според порталот „Вечерњи" хрватскиот ракометар бил претепан во ноќниот клуб „Привилиџ", а снимките од безбедносните камери биле избришани. Порталот напиша дека некој знае што прави, повикувајќи се на лице познато на редакцијата.

Се очекува во текот на денешниот ден, МВР да даде официјални информации за инцидентот.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе