СП 2021

Дебакл, Македонија го доживеа највисокиот пораз на Светските првенства

Македонија доживеа тежок пораз од Египет, уште потежок од оној од Шведска, загубивме со 38:19 што е нашиот највисок пораз на Мундијалите. 

Македонските ракометари ни приредија ново разочарување на Светското првенство во Египет, овој пат пораз од домаќинот со 19 голови ралзика.
 
Грешките од дуелот со Шведска не беа поправени, и овој пат изостана борбеноста која беше потенцирано дека мора да се подобри. Бевме очајни во нападот и лоши во одбраната.
 
Во првото полувреме постигнавме само шест гола и тоа три погодоци имавме дадено до шестата минута од мечот, што значи дека за преостанатите 24 минути само трипати ја затресовме мрежата на Египет. А и тие три погодоци ги дадовме во серија. Првото полувреме заврши со 20:6 за домаќините.
 
Натпреварот беше решен по првите 30 минути, па капитенот Лазаров остана на клупата во вториот дел, таму беше и Стоилов. И селекторот на Египет, Парондо ги повлече најдобрите, а тоа ни овозможи да го подобриме учинокот во второто полувреме кое го загубивме со 18:13, за вкупен пораз од 38:19.
 
Најефикасни во нашиот состав беа Лазаров, Пешевски и Маркоски со по три постигнати голови, Томовски имаше седум интервенции. Кај Египет Шебиб постигна осум голови.
 
Ова беше најтешкиот пораз на Македонија на Светските првенства, а малку фалеше да биде и пораз со највисока разлика на големите натпреварувања.
 
Сепак и покрај овие два порази се уште имаше шанси за втората фаза, потребна ни е победа над Чиле на мечот кој го играме во понеделник од 15:30 часот.
 

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе