РК Вардар

Дарко Ѓукиќ ќе биде замената за Чупиќ во Вардар

Иван Чупиќ по крајот од сезоната ќе го напушти Вардар и ќе се пресели во Загреб, а неговата замена треба да биде поранешниот ракометар на Металург, Дарко Ѓукиќ. 

26-годишниот српски ракометар Дарко Ѓукиќ ќе биде ново десно крило на Вардар. Тој е познат на македонската јавност по настапите за Металург со кој играше и во Лигата на шампионите.
 
Но во Металург дојде во погрешно време, кога клубот имаше низа проблеми, па брзо си замина.
 
Ѓукиќ две сезони играше за Кјелце, па за Мешков Брест, а лани настапуваше за Спортинг Лисабон.
 

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе